Novela energetického zákona - SPOTOVÉ ceny - výpověď smluv

21.10.2022

Dne 1.10.2022 vstoupila v platnost novela energetického zákona.

Změny se týkají pouze spotřebitelů. A jsou dvě.  

1)    Od 1. 10. 2022 je k převodu spotřebitelů z fixních nebo ceníkových cen na spotové ceny nutný výslovný souhlas spotřebitele. To znamená, že spotřebitel musí provést aktivní úkon, jako například zaškrtnout políčko na internetových stránkách obchodníka nebo kladně odpovědět na dopis či e-mail dodavatele. Obchodník není oprávněn změnu určení ceny pouze oznámit, jako by šlo o prostou úpravu ceníku. Pokud by obchodník spotřebitele bez jeho výslovného souhlasu převedl na spotové ceny, není změna smlouvy  platná. Spotřebitel by v tomto případě byl  oprávněn k dodávkám energie za původně sjednané ceny. Nemusí tedy obchodníkovi platit nic jiného než dosavadní výši záloh a vyúčtování proběhne dle jím odsouhlasených podmínek.

2)    Pokud spotřebitel s obchodníkem sjedná smlouvu o dodávkách energie se spotovými cenami, je nově oprávněn tuto smlouvu vypovědět. Výpovědní doba činí 1 měsíc a začne běžet prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi dodavateli elektřiny nebo plynu. Možnost smlouvu bez sankce vypovědět tak mají i spotřebitelé, kteří s dodavateli uzavřeli smlouvu o dodávkách energie se spotovými cenami před 1. 10. 2022.

Uvedené novinky se však týkají pouze spotřebitelů.

zpět

Nevíte si rady?

V případě potřeby se na nás obraťte. Se vším vám rádi pomůžeme. Ozvěte se!

Chci poradit

Jak na levnější energie?

Rozhodli jste se si udělat pořádek v energiích? Nebo vás pouze zajímá, jak to v tomto světě chodí? Či chcete UŠETŘIT PENÍZE?

Stáhněte si e-book zdarma
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace